Przeziębienie i grypa

Przeziębienie jest główną przyczyną wizyt u lekarza, a także absencji w szkole i w pracy. Większość dorosłych przeziębia się średnio 2-4 razy w roku, podczas gdy dzieci mogą chorować nawet do 8-9 razy.

Infekcje górnych dróg oddechowych mogą być wywoływane przez wirusy (infekcja wirusowa) jak i bakterie (infekcja bakteryjna), ale to własnie wirusy są odpowiedzialne za blisko 60-95 % zakażeń układu oddechowego.

Przeziębienie i grypa mogą powodować charakterystyczne objawy tj: gorączka, katar (niedrożny nos, wodnista wydzielina), ból gardła, zapalenie gardła, kaszel itp. We wczesnych stadiach choroby trudno odróżnić przeziębienie od grypy, choć istnieją pewne różnice w występowaniu objawów.

Objawy przeziębienia i grypy

Cechy charakterystyczne Grypa Przeziębienie
Początek choroby Nagły, objawy ostre Powolny, objawy łagodne
 Temperatura ciała Wysoka (>38C) Zwykle nieznacznie podwyższona
Dolegliwości stawowo-mięśniowe Bardzo często Rzadko
Ból głowy Bardzo często Rzadko
Samopoczucue Bardzo złe Umiarkowanie złe
Katar Nie zawsze Bardzo często
Suchy kaszel Często Rzadko
Chrypka Rzadko Często
Powikłania Często Rzadko
Możliwość zastosowania swoistej immunoprofilaktyki Tak Nie

Wirus grypy atakuje osoby w każdym wieku i chociaż zakażenie zazwyczaj przebiega stosunkowo łagodnie, to w określonych grupach pacjentów, zwłaszcza po 65 roku życia, a także, bez względu na wiek, u osób obciążonych schorzeniami przewlekłymi i u małych dzieci, może być przyczyną poważnych powikłań. Za każdym razem kiedy mamy wątpliwości czy mamy do czynienia z przeziębieniem czy grypą objawy powinien zdiagnozować lekarz.